21743743_773171366219124_3736954920641643886_o

Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yeni eğitim-öğretim yılı başladı…

Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı açılışı, yapılan törenle gerçekleşti. Okulun Konferans Salonunda gerçekleşen törene; Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp SÖZDİNLER, ÇOSB Yönetim Kurulu Yedek Üyesi ve Okul Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet TEMİROĞLU ve ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet ÖZDOĞAN’ın yanı sıra, Okul Müdürü Caner BAYSAL, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Caner BAYSAL konuşma yaptı. Caner BAYSAL, meslek öğrenmenin önemini vurgulayarak tüm öğrencilere başarılar diledi. Daha sonra kürsüye gelen ÇOSB Yönetim Kurulu Yedek Üyesi ve Okul Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet TEMİROĞLU da öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, öğrencilerden okudukları bölümlerden başarılı bir şekilde yetişmiş kalifiye eleman olarak mezun olmalarını istedi.21587238_773171242885803_3977435872362781296_o

Ahmet TEMİROĞLU’nun konuşmasından sonra ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp SÖZDİNLER konuşma yaptı. Konuşmasında: “Yeni bir ders yılına başlamanın heyecanı ile sevinç içerisinde olduğunuzu biliyorum. Bazılarınız ilk defa okulumuza başlamanın, yeni arkadaşlarla ve öğretmenlerle karşılaşmanın heyecanı içerisindesiniz. Okulumuz; yöneticileri, öğretmenleri, öğrencileri ve tüm çalışanları ile sıcak bir ortam. Bu ortamın sizleri gelecek yaşamınıza hazırlayan ve mutluluğunuzu sağlayacak bir kurum olduğundan hiç şüpheniz olmasın.” dedi. Ayrıca öğrencilere tavsiyeler de veren Eyüp SÖZDİNLER konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Sizleri geleceğe hazırlayan okulunuzun kıymetini bilin. Çok çalışın, okulunuzu ve öğretmenlerinizi sevin. Yurdunu seven, çağdaş uygarlık seviyesine erişme isteğiyle dolu, duyarlı insanlar olun. Genç insanlarımıza kaliteli ve iyi bir eğitim vermemiz gerekmektedir. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum, eğitime gerekli yatırımı yapmasını engellemektedir. Bu imkânlar ancak şu an içinde bulunduğumuz okul gibi özel okullar tarafından sağlanabilmektedir. Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, eğitim imkânları ve kalitesi açısından ülkenin sayılı okullarından biri konumundadır.

Bu okulda okumak isteyip de okuyamayan, binlerce öğrenci yerine şu anda burada olmanızın sizin için ne büyük şans olduğunu, geleceğiniz için ne büyük imkânlar yarattığını idrak etmeniz gerekiyor. Sizler Atatürk sayesinde elde etiğimiz kazanımlara içtenlikle bağlı kalınız. Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” özdeyişiyle ifade ettiği üzere, en şaşmaz yol göstericinin bilim olduğunu akıldan çıkarmayınız. Bunun dışında her yolun karanlık, batak, çıkmaz olduğunu unutmayınız.

Biz ÇOSB sanayicileri olarak paranın nasıl kazanılabileceğini biliyoruz ama geleceği inşa ederken iki şeyin kazanımının hem zor hem de önemli olduğunun farkındayız. Bunlardan birincisi zaman ki bunun kaybedildikten sonra telafisi mümkün değildir. İkincisi de insan, bu yüzden siz geleceğimiz olan gençlere hep umutla ve büyük beklentilerle bakıyoruz. Büyük beklentilerle dedim çünkü geleceğimizi sizin kuşağınızın belirleyeceğinin farkındayız.
Amacımız Başöğretmenimiz Atatürk’ün hedef gösterdiği “Milletimizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarma” yarışında araştıran ve sorgulayan, kendi kendine karar verebilen, kararlarının sorumluğunu taşıyan, gelişen teknolojiyi yaşam biçimi haline getiren, eleştirmekle kalmayıp çözüm üretebilen, ülkesini ve insanlığı seven bireyler yetiştirmektir.21640743_773171259552468_4152302026952146374_o

Çok Kıymetli Okul Yöneticilerimiz ve Öğretmenlerimiz;
Yeni bir ders yılı başlarken öğrencilerimizle birlikte heyecan yaşadığınızı hissediyorum. Kalkınmış ve mutlu bir toplum olmanın yolu eğitimden geçiyor. Ülkesini seven, insan haklarına saygılı, bireysel farklılıkları zenginlik kabul eden bireyler yetiştirmenin sorumluluğuyla hareket edeceğinize inancım tamdır. Bu güzel ortamda öğrencilerimize dersleri iyi öğretmenin yanında; onlara, birlikte iş yapabilme becerisi kazandırmanız, yapılan işleri sorgulama ve değerlendirme kabiliyetlerinin gelişmesine fırsat vermeniz son derece önemlidir.

Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk diyor ki: “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bu kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır.”

Sevgili Veliler;
Yönetimimiz tarafından sağlanan yeni bir okul anlayışı ile tanışmış durumdasınız. Sizleri aramızda görmekten ve evlatlarınızı bize emanet etmenizden büyük bir memnuniyet duymaktayız. Sizleri ekonomik açıdan zorlamayacak okul ve yaşam ortamı sağlamış durumdayız. Sizlerden beklentimiz sakin ve sabırlı bir şekilde evlatlarınızın gelişimi ile ilgilenen profesyonel öğretim kadromuza inanmanız ve güvenmeniz.

Sevgili Veliler;
Meclis Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın 2015’te yayınladığı rapor, Türkiye’deki işsizlik gerçeğini gözler önüne serdi. Rapora göre, her 4 işsizden biri üniversite mezunu. Raporda, 2000 yılından 2015’e kadarki değişim izlenirken 2000 yılında 143 bin olan üniversite mezunu işsiz sayısının 2015’te 774 bine ulaşmıştır. Yani 2017 yılında da bu rakam 1 milyona ulaşmıştır. Ülkemizdeki her dört işsizden birisi üniversite mezunudur. Kaldı ki her üniversite mezunu yavrumuz da mezun olduğu dalda değil, hiç alakası olmayan dallarda iş bulabilmektedir.

Lütfen çocuklarınıza üniversite eğitimi için baskı yapmayın. Bizim buradaki ana hedefimiz Bu işsizler ordusuna yenilerini katmak değil, bilakis çocuklarımızın bu okuldan teknisyen olarak mezun olduktan sonra iş dünyamıza katılımlarını sağlamaktır. Onun içinde okulumuzdan mezun olan her evladımıza da iş garantisini veriyoruz. Her başlangıcın yeni bir umut olduğunubiliyorum. Her umut özünde bir canlılığı getiriyor. Parolamızın daima ileri olduğunu unutmayalım. Eğitimde, bilimde ve sanatta hep ileri olalım. Bunu sizlerle birlikte başaracağımıza tüm kalbimle inanıyorum. Bu duygularla yeni eğitim öğretim yılının başarılarla geçmesi temennilerimle hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.”

Konuşmaların ardından programımız, 10. sınıf öğrencilerimizden Buğra KARTAL ve Tuğçe BAKAY’ın İlköğretim Haftası şiirini okuması, mezun öğrencilerimizden Özcan YILDIZ’ın okulumuza yeni başlayan öğrencilere tavsiyeleri ve Tarih Öğretmenimiz Emre NUSEL’in ilk ders konuşması ile sona ermiştir.

 

 

21587437_773171372885790_6357544713696767053_o