Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde 2023-2024 Ahilik Haftası’nın 36. Yıl Dönümü, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Nebahat ŞAŞMAZ koordinatörlüğünde Tekstil Zümresi ve Makine Zümresi tarafından yapılan törenle gerçekleşti. Ahilik Haftası töreni okulumuz Abdürrezzak SANCAK Konferans Salonu’nda yapıldı. Törene; Okul Müdürümüz B. Behçet YAZICIOĞLU, müdür yardımcıları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende; Ahiliğin Doğuşunu, örgütlenmesini ve meslek ahlakına verdikleri önemi belirten konuşmayı okulumuz Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Nebahat ŞAŞMAZ yaptı.

Ahilik geleneğini anlatan kısa bir video gösterimi yapıldı.

Ahilik ilkeleri okulumuz Tekstil Öğretmeni Zeynep Çetin ÇELİK tarafından okundu.

11-E sınıfı öğrencilerinden Muhammet Doğan GÜNEŞ , “Ahilik” isimli şiiri okudu.

Okulumuz 11/C sınıfından Oğuzhan ÖZTÜRK, Enes ŞENCAN, Eray DERİCİ, Kadir Doruk BİBER, Melih KOYUNCU ve Enes MUTLU esnaf dükkanlarında söylenen manileri seslendirdiler.

Ahilik geleneğinin önemli bir töreni de “ŞED KUŞANMA”dır. Şed’in kelime anlamı İslam Ansiklopedisi’nde “hırka” anlamına geldiği yazıyor. Ayrıca yün ve pamuktan örülen bağ, kemer, kuşak, peştamal anlamı da taşıyor. Şed Kuşanma Osmanlı Dönemi’nde mesleğe, sanata, zanaata, ustalığa verilen önemin bir göstergesidir. Arapçada kuvvetlendirmek, sıkıca bağlamak anlamına da gelen “Şed” kelimesi ahiler tarafından mesleğe sıkı sıkıya bağlanmak anlamında kullanılmak suretiyle bir nevi diploma töreniydi. Bu vesileyle yüzlerce yıllık Ahilik Kültürünü belli bir disiplin içinde bir sonraki kuşağa aktarmanın somut örneğiydi. Okulumuz Tekstil Öğretmeni Ferit CANBAZ (Ahi Evran), Makine Tasarım Teknolojileri Öğretmenleri Kürşat KARAÇIBIK        (Usta) ve Tayfun KRAMAN (Kalfa)  öğretmenleri tarafından hazırlanan “Şed Bağlama” törenini temsil eden bir tiyatro gösterimi, okulumuz öğrencilerine ve öğretmenlerine sunuldu.

Okul Müdürü B. Behçet Yazıcıoğlu’nun programda görev alan öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek program sona erdi.