Âşık Veysel’in vefatının 50. sene-i devriyesi olan 2023 yılı, UNESCO 41. Genel Konferans kararıyla ülkemizin önerisi Azerbaycan, Macaristan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, Ukrayna ve Özbekistan’ın desteğiyle “Aşık Veysel Yılı” ilan edilmiştir.

Sözlü kültür geleneği içinde yetişen ve halk kültüründen beslenen Âşık Veysel, zengin kültür mirasımızın temel taşlarından biridir.

Âşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan büyük halk ozanı, yalın bir Türkçe ile ortaya koyduğu eserlerinde hüznün yanı sıra yaşama sevinci, doğa ve insan sevgisi, dostluk, birlik ve beraberlik üzerine gelecek nesillere kıymetli dizeler armağan etmiştir.

Âşıklık sanatının bütün Türkiye’de sevilmesini sağlayan ve 2009 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi’ne kaydedilen “Âşıklık Geleneği”nin güçlü temsilcilerinden biri olan Âşık Veysel’in ölüm yıl dönümünde öğrencilerimiz tarafından afiş ve pano çalışmaları hazırlandı. Sazı ve sözüyle dünya penceresinden insanlığa seslenen Âşık Veysel’i hürmet ve rahmetle yâd ediyoruz.