Azerbaycan  Bakü  Neft  Energetika Koleji Müdürü  Mehman ABDULEZİZOV ve Bakü Sosyal İktisadi Koleji  Müdürü Vidadi ORUCOV, Bulgaristan  Dobruca Tarım Meslek Lisesi Müdürü  Plamen SLAVOV ve Müdür yardımcısı Mithat  OSMAN, 3-6 Eylül 2019 tarihleri arasında  Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp SÖZDİNLER’i ve Yönetim Kurulu’nu ziyaret edip  Özel Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim temaslarında bulundu.  Kültürler arası eğitim ve öğretim düzeylerinin görülmesi amacıyla ülkemizdeki  okullar ile yurt dışındaki okullar arasında barış, sevgi, kardeşlik ve dostluk duygularının geliştirilmesi, teknolojik gelişmelerin karşılıklı paylaşılması, çeşitli kültürel ve  eğitim faaliyetlerinin  geliştirilmesi ve desteklenmesi için Özel Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Dobruca Tarım Meslek Lisesi ve Bakü Sosyal İktisadi Koleji arasında iş birliği anlaşması oluşturulmak istenmiştir.

a2616840131ef0cac98c5a521a0b43a9

           Azerbaycan  Bakü  Neft  Energetika Koleji Müdürü  Mehman ABDULEZİZOV, Bakü Sosyal İktisadi Koleji  Müdürü Vidadi ORUCOV, Bulgaristan  Dobruca Tarım Meslek Lisesi Müdürü  Plamen SLAVOV ve Müdür yardımcısı Mithat  OSMAN, okulumuzun önemli ve örnek  bir proje okulu olduğunu, okulumuzu tanımak istediklerini belirterek iş birliği çalışmalarını daha kapsamlı ve güzel yürütebilmek için davetimizi kabul edip okulumuzu ziyarete gelmişlerdir.   Temsilciler, aynı zamanda yurt dışında, ülkelerindeki  iş adamları ve sanayicileriyle  iş  birliğine gitmek istediklerini okulumuzdan aldıkları ilhamla  okulumuz gibi  önemli ve örnek sayılabilecek bir proje okuluna imza atmak istediklerini belirtmişlerdir.

Dobruca Tarım Meslek Lisesi ve   Bakü Sosyal İktisadi Koleji arasında yapılan bu iş birliği anlaşması,  Kapaklı Gündem, Kapaklı Gazetesi, Çerkezköy Ekspres, Çerkezköy Havadis Trakya Flash Haber, Marmara Haber, Kapaklı Bakış gibi yerel basın-yayın organlarında yer bulduğu gibi konu, Türkiye’nin en önemli gazetelerinden olan Dünya Gazetesi’nde ve Hürriyet’te de yer bulmuştur. Azerbaycan ve Bulgaristan ile yapılan bu iş birliği anlaşması, Hürriyet Gazetesi yazarı Vahap MUNYAR tarafından Hürriyet’te ayrı olarak  değerlendirildi. Vahap MUNYAR 16 Eylül 2019 tarihli Hürriyet Gazetesi’ndeki yazısında ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp SÖZDİNLER’in  iki ülkenin meslek lisesi yöneticilerinin turunu nasıl değerlendirdiğini şu satırlarla ifade ediyor:

          Eyüp SÖZDİNLER: “Konuklarımız, kendi bölgelerinde kuracakları meslek liselerine örnek proje olarak bizim meslek lisemizi seçti. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak örnek gösterilebilecek bir okul kurmak kararı ile yola çıktık. Bunu başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. En modern binada en iyi kadroyu kurmayı çalıştık. Öğrencilerimiz okulumuzda yüzde yüz  burslu eğitim görüyor. Kalifiye eleman yetiştirmek ve ara eleman sorununu çözmeye seyirci kalmadık, elimizi taşın altına koyduk. Okulumuzdan mezun olanların istihdamını da görev bildik.”

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Kaynak:   Vahap MUNYAR

                                                “AZERBAYCAN VE BULGARİSTAN MESLEK LİSESİ TURUNA GELDİ”

                                                                                                HÜRRİYET, 16 Eylül 2019  Pazartesi