Kimya teknolojisi alanı altında yer alan dallarda, sektörün ihtiyaçları ve bilimsel teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlilikleri kazandırmaya yönelik eğitim öğretim verilen alandır.

Kimya teknolojisi alanı sağlık, gıda gibi sektörlerin  yanı sıra endüstriyel üretim yapılan tüm sektörlerle yakından ilişkilidir. Rafineri, petrokimya, lastik, çimento, boya, deterjan, kozmetik, tekstil ve ilaç alanlarının tümünde Kimya teknolojisi ile ilgili birimler bulunur. Kimya teknolojisi seramik, cam, otomotiv, metal, madencilik, enerji, tarım sektörlerinde de geniş yer tutar. Endüstriyel işletmelerin neredeyse tamamında üretim ve kalite kontrol birimlerinde Kimya teknolojisiyle iliski vardır. Gerekli teknolojilerin oluşturulmasını kapsayan Kimya teknolojisi alanı ülkelerin kalkınmasında önemli bir role sahiptir.

Ülkemizde Kimya teknolojisi alanı ile ilgili gelişmeler olmaktadır. Tüm sektörlerde olduğu gibi kimya endüstrisinde de kullanılan teknoloji ilerlemiş, araştırma geliştirme çalışmaları artmıştır. Dolayısıyla Kimya teknolojisi alanıyla ilişkili sektörlerde yeni ürünler ortaya çıkarılıp ve bunların üretimi için teknolojik yöntemler geliştirilir. Bu nedenle kimya diğer sektörlerin öncüsü konumundadır. Kimya endüstrisi gelişmemiş olan bir ülkenin başka alanlarda ilerlemesi pek mümkün değildir.

01. Alanın Altında Yer Alan Dallar
02. Eğitim ve Kariyer İmkanları

Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Sınavsız yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur.